Gramatyka opisowa języka serbskiego 3 (składnia) 03-GOJS-22SCDL
Treści programowe dla przedmiotu:
- miejsce składni w systemie językowym; metody analizy składniowej,
- zdanie pojedyncze i jego rodzaje; części zdania,
- spójność tekstu a budowa gramatyczna zdania,
- tematyczno-rematyczna budowa zdania, szyk wyrazów w zdaniu,
- rodzaje analiz derywacyjnych zdania pojedynczego,
- zdanie złożone i jego rodzaje; funkcje zdań podrzędnych i nadrzędnych,
- typy zdań złożonych współrzędnie i podrzędnie.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Metody prowadzenia zajęć umożliwiające osiągnięcie założonych EK
Nakład pracy studenta (punkty ECTS)
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji
Efekty kształcenia
Po zakończeniu przedmiotu (modułu) i potwierdzeniu osiągnięcia efektów uczenia się student/ka:
- ma podstawową wiedzę na temat budowy składniowej języka serbskiego,
- zna podstawową terminologię z zakresu budowy składniowej serbszczyzny,
- potrafi używać naukowej terminologii językoznawczej w języku docelowym,
- potrafi w odpowiedni sposób zastosować wiedzę na temat budowy gramatycznej języka do analizy syntaktycznej płaszczyzny języka serbskiego,
- docenia znaczenie gramatyki dla prawidłowego funkcjonowania procesu komunikacji począwszy od poziomu interpersonalnego po międzykulturowy,
- potrafi współdziałać i pracować w grupie podczas analizy zjawisk gramatycznych, przyjmując w niej różne role.
Kryteria oceniania
Skala ocen:
bardzo dobry (bdb; 5,0): bardzo dobra znajomość zagadnień z składni języka serbskiego, bardzo dobrze wykonana analiza zjawisk składniowych (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), bardzo dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią składniową w praktyce (na ćwiczeniach, na kolokwium).
dobry plus (+db; 4,5): bardzo dobra znajomość zagadnień z składni języka serbskiego z niewielkimi uchybieniami, bardzo dobrze wykonana analiza zjawisk składniowych z niewielkimi uchybieniami (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), bardzo dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią składniową w praktyce (na ćwiczeniach, na kolokwium) z niewielkimi uchybieniami.
dobry (db; 4,0): dobra znajomość zagadnień z składni języka serbskiego, dobrze wykonana (większe uchybienia lub nierozwiązane jedno zadanie) analiza zjawisk składniowych (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią składniową w praktyce (na ćwiczeniach, na kolokwium).
dostateczny plus (+dst; 3,5): dobra znajomość zagadnień z składni języka serbskiego z niewielkimi uchybieniami, dobrze wykonana analiza zjawisk składniowych z niewielkimi uchybieniami (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią składniową w praktyce (na ćwiczeniach, na kolokwium) z niewielkimi uchybieniami.
dostateczny (dst; 3,0): mała znajomość zagadnień z składni języka serbskiego, słabo wykonana (poniżej 60%) analiza zjawisk składniowych (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), mała umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią składniową w praktyce (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium).
niedostateczny (ndst; 2,0): nikła lub żadna znajomość zagadnień z składni języka serbskiego, nie wykonana analiza zjawisk składniowych lub wykonana poniżej 50% zadań (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), nikła (poniżej 50%) lub żadna umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią składniową w praktyce (na ćwiczeniach, na kolokwium).
Literatura
Zalecana literatura:
Mrazović, Pavica i Zora Vukadinović (2009). Gramatika srpskog jezika za strance. Novi Sad: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića.
Станојчић, Живојин и Љубомир Поповић (2002). Граматика српскога језика. Београд: Завод за уџбенике и наставна средства.
Пипер, Предраг et al. (2005). Синтакса савременога српског језика. Проста реченица. Београд: Институт за српски језик САНУ; Нови Сад: Матица српска.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: