Gramatyka opisowa języka chorwackiego 1 (fonetyka i fonologia) 03-GOJCW-12CSDL
Treści programowe dla przedmiotu:
- przedmiot badań gramatyki opisowej, gramatyka opisowa a gramatyka normatywna; typologiczna i genetyczna charakterystyka języka,
- miejsce języka chorwackiego (serbskiego) w słowiańskiej wspólnocie językowej, zasięg terytorialny języka,
- charakterystyka poszczególnych poziomów systemu języka - fonetyka z fonologią (akcenty, alternacje, system wokaliczny i konsonantyczny); ortografia i alfabet,
- charakterystyka poszczególnych poziomów systemu języka – słowotwórstwo (derywacja, złożenia, przekształcenia),
- charakterystyka poszczególnych poziomów systemu języka – morfologia (kategorie imienne: liczba, rodzaj, przypadek, określoność),
- charakterystyka poszczególnych poziomów systemu języka – morfologia (kategorie werbalne: osoba, tryb, aspekt),
- charakterystyka poszczególnych poziomów systemu języka – system temporalny,
- różnice i podobieństwa na poszczególnych poziomach systemu języka pomiędzy j. chorwackim (serbskim) a j. polskim; elementy składni,
- podobieństwa i różnice pomiędzy standardami językowymi: chorwackim, serbskim, bośniackim i czarnogórskim.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Metody prowadzenia zajęć umożliwiające osiągnięcie założonych EK
Nakład pracy studenta (punkty ECTS)
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji
Efekty kształcenia
Po zakończeniu przedmiotu (modułu) i potwierdzeniu osiągnięcia efektów uczenia się student/ka potrafi:
- zdefiniować pojęcie gramatyka opisowa, używać naukowej terminologii językoznawczej w języku docelowym,
- opisać strukturę gramatyczną współczesnego języka chorwackiego,
- znaleźć zastosowanie praktyczne zdobytej wiedzy teoretycznej, stosować poprawnie poszczególne formy językowe,
- zanalizować gramatycznie tekst w chorwackim języku współczesnym,
- wskazać podobieństwa i różnice pomiędzy systemem gramatycznym języka polskiego i języka docelowego ze szczególnym uwzględnieniem południowosłowiańskich cech języka chorwackiego,
- zrozumieć zasady funkcjonowania i powstawania form językowych, co pomaga lepiej opanować praktyczne umiejętności językowe.
Kryteria oceniania
Skala ocen:
bardzo dobry (bdb; 5,0): bardzo dobra znajomość zagadnień z fonetyki i fonologii języka chorwackiego, bardzo dobrze wykonana analiza zjawisk fonetycznych i fonologicznych (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), bardzo dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią fonetyczną i fonologiczną w praktyce (na ćwiczeniach, na kolokwium).
dobry plus (+db; 4,5): bardzo dobra znajomość zagadnień z fonetyki i fonologii języka chorwackiego z niewielkimi uchybieniami, bardzo dobrze wykonana analiza zjawisk fonetycznych i fonologicznych z niewielkimi uchybieniami (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), bardzo dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią fonetyczną i fonologiczną w praktyce (na ćwiczeniach, na kolokwium) z niewielkimi uchybieniami.
dobry (db; 4,0): dobra znajomość zagadnień z fonetyki i fonologii języka chorwackiego, dobrze wykonana (większe uchybienia lub nierozwiązane jedno zadanie) analiza zjawisk fonetycznych i fonologicznych (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią fonetyczną i fonologiczną w praktyce (na ćwiczeniach, na kolokwium).
dostateczny plus (+dst; 3,5): dobra znajomość zagadnień z fonetyki i fonologii języka chorwackiego z niewielkimi uchybieniami, dobrze wykonana analiza zjawisk fonetycznych i fonologicznych z niewielkimi uchybieniami (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią fonetyczną i fonologiczną w praktyce (na ćwiczeniach, na kolokwium) z niewielkimi uchybieniami.
dostateczny (dst; 3,0): mała znajomość zagadnień z fonetyki i fonologii języka chorwackiego, słabo wykonana (poniżej 60%) analiza zjawisk fonetycznych i fonologicznych (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), mała umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią fonetyczną i fonologiczną w praktyce (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium).
niedostateczny (ndst; 2,0): nikła lub żadna znajomość zagadnień z fonetyki i fonologii języka chorwackiego, nie wykonana analiza zjawisk fonetycznych i fonologicznych lub wykonana poniżej 50% zadań (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), nikła (poniżej 50%) lub żadna umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią fonetyczną i fonologiczną w praktyce (na ćwiczeniach, na kolokwium).
Literatura
Zalecana literatura:
V. Frančić, Gramatyka opisowa języka serbochorwackiego, Warszawa 1963.
E. Barić et al., Hrvatska gramatika, Školska knjiga, Zagreb 1997.
S. Težak, S. Babić, Gramatika hrvatskoga jezika, Zagreb 2009.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: