Gramatyka opisowa języka czeskiego 1 (fonetyka i fonologia) 03-GOJC-12FCZDL
Treści programowe dla przedmiotu:
- typologiczna i genetyczna charakterystyka języka; miejsce języka czeskiego w słowiańskiej wspólnocie językowej, zasięg terytorialny języka; gramatyka opisowa a gramatyka normatywna,
- fonetyka i fonologia – metody i narzędzia badawcze; fonetyka jako nauka o budowie dźwięku mowy, fonologia jako nauka o fonemach, morfonologia,
- budowa i funkcjonowanie narządów mowy, powstawanie dźwięku mowy; zasady artykulacji,
- kryteria klasyfikacji głosek czeskich; alternacje samogłoskowe i spółgłoskowe,
- fonologia: fonem i alofon; inwentarz fonemów czeskich,
- upodobnienia głoskowe; powstawanie, rodzaje i rola w wypowiedzi,
- ortografia i alfabet; pismo fonetyczne, alfabet fonetyczny (czeski i międzynarodowy),
- prozodyczne cechy mowy i ich rola w języku; akcent i melodia.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Metody prowadzenia zajęć umożliwiające osiągnięcie założonych EK
Nakład pracy studenta (punkty ECTS)
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji
Efekty kształcenia
Po zakończeniu przedmiotu (modułu) i potwierdzeniu osiągnięcia efektów uczenia się student/ka:
- ma podstawową wiedzę na temat budowy fonetycznej i fonologicznej języka czeskiego,
- zna podstawową terminologię z zakresu budowy fonetycznej, fonologicznej czeszczyzny,
- potrafi samodzielnie zanalizować zjawiska systemu fonologicznego współczesnego języka czeskiego,
- potrafi w odpowiedni sposób zastosować wiedzę na temat budowy gramatycznej języka do analizy fonetycznej, fonologicznej płaszczyzny języka czeskiego,
- docenia znaczenie gramatyki dla prawidłowego funkcjonowania procesu komunikacji począwszy od poziomu interpersonalnego po społeczny.
Kryteria oceniania
Skala ocen:
bardzo dobry (bdb; 5,0): bardzo dobra znajomość zagadnień z fonetyki i fonologii języka czeskiego, bardzo dobrze wykonana analiza zjawisk fonetycznych i fonologicznych (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), bardzo dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią fonetyczną i fonologiczną na ćwiczeniach, na kolokwium.
dobry plus (+db; 4,5): bardzo dobra znajomość zagadnień z fonetyki i fonologii języka czeskiego z niewielkimi uchybieniami, bardzo dobrze wykonana analiza zjawisk fonetycznych i fonologicznych z niewielkimi uchybieniami (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), bardzo dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią fonetyczną i fonologiczną na ćwiczeniach, na kolokwium z niewielkimi uchybieniami.
dobry (db; 4,0): dobra znajomość zagadnień z fonetyki i fonologii języka czeskiego, dobrze wykonana (większe uchybienia lub nierozwiązane jedno zadanie) analiza zjawisk fonetycznych i fonologicznych (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią fonetyczną i fonologiczną na ćwiczeniach, na kolokwium.
dostateczny plus (+dst; 3,5): dobra znajomość zagadnień z fonetyki i fonologii języka czeskiego z niewielkimi uchybieniami, dobrze wykonana analiza zjawisk fonetycznych i fonologicznych z niewielkimi uchybieniami (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią fonetyczną i fonologiczną na ćwiczeniach, na kolokwium z niewielkimi uchybieniami.
dostateczny (dst; 3,0): mała znajomość zagadnień z fonetyki i fonologii języka czeskiego, słabo wykonana (poniżej 60%) analiza zjawisk fonetycznych i fonologicznych(na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), mała umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią fonetyczną i fonologiczną na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium.
niedostateczny (ndst; 2,0): nikła lub żadna znajomość zagadnień z fonetyki i fonologii języka czeskiego, nie wykonana analiza zjawisk fonetycznych i fonologicznych lub wykonana poniżej 50% zadań (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), nikła (poniżej 50%) lub żadna umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią fonetyczną i fonologiczną na ćwiczeniach, na kolokwium.
Literatura
Zalecana literatura:
Štícha F., Akademická gramatika spisovné češtiny, Academia 2013.
Havránek B., Jedlička A., Česká mluvnice, Praha 1996.
Mluvnice češtiny I. Fonetika. Fonologie. Morfonologie a morfemika. Tvoření slov, Praha 1986.
Pokorná J., Vránová M., Přehled české výslovnosti, Praha 2007.
Pravidla českého pravopisu, Praha 2008.
Příruční mluvnice češtiny, Praha 2008.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: