Gramatyka opisowa języka bułgarskiego 2 (morfologia) 03-GOJBW-21BDL
Treści programowe dla przedmiotu:
- morfologia jako nauka o budowie wyrazu: słowotwórstwo a fleksja,
- słowotwórstwo a sposoby wzbogacania słownictwa; budowa słowotwórcza wyrazów,
- afiksy: inwentarz środków słowotwórczych w języku bułgarskim; morfologiczne wyznaczniki języka bułgarskiego, w tym bałkańskie cechy języka bułgarskiego,
- derywacja a kompozycja; typy i funkcje skrótowców,
- podstawowe kategorie słowotwórcze języka bułgarskiego, typy słowotwórcze,
- fleksja jako wykładnik pozycji wyrazu w zdaniu; kategorie fleksyjne; rodzaje odmian; pozostałości fleksji imiennej i fleksja werbalna,
- rodzajnik postpozycyjny w języku bułgarskim,
- przegląd form fleksyjnych grupy werbalnej; wyznaczniki form czasowych,
- formy nieodmienne lub sfrazeologizowane we fleksji (archaizmy fleksyjne).
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Metody prowadzenia zajęć umożliwiające osiągnięcie założonych EK
Nakład pracy studenta (punkty ECTS)
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji
Efekty kształcenia
Po zakończeniu przedmiotu (modułu) i potwierdzeniu osiągnięcia efektów uczenia się student/ka:
- ma podstawową wiedzę na temat struktury morfologicznej języka bułgarskiego,
- zna podstawową terminologię z zakresu budowy morfologicznej języka bułgarskiego,
- potrafi samodzielnie zanalizować zjawiska systemu współczesnego języka bułgarskiego,
-potrafi w odpowiedni sposób zastosować wiedzę na temat budowy gramatycznej języka do analizy morfologicznej płaszczyzny języka bułgarskiego,
- potrafi współdziałać i pracować w grupie podczas analizy zjawisk gramatycznych, przyjmując w niej różne role.
Kryteria oceniania
Skala ocen:
bardzo dobry (bdb; 5,0): bardzo dobra znajomość zagadnień z morfologii języka bułgarskiego, bardzo dobrze wykonana analiza zjawisk morfologicznych (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), bardzo dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią morfologiczną w praktyce (na ćwiczeniach, na kolokwium).
dobry plus (+db; 4,5): bardzo dobra znajomość zagadnień z morfologii języka bułgarskiego z niewielkimi uchybieniami, bardzo dobrze wykonana analiza zjawisk morfologicznych z niewielkimi uchybieniami (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), bardzo dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią morfologiczną w praktyce (na ćwiczeniach, na kolokwium) z niewielkimi uchybieniami.
dobry (db; 4,0): dobra znajomość zagadnień z morfologii języka bułgarskiego, dobrze wykonana (większe uchybienia lub nierozwiązane jedno zadanie) analiza zjawisk morfologicznych (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią morfologiczną w praktyce (na ćwiczeniach, na kolokwium).
dostateczny plus (+dst; 3,5): dobra znajomość zagadnień z morfologii języka bułgarskiego z niewielkimi uchybieniami, dobrze wykonana analiza zjawisk morfologicznych z niewielkimi uchybieniami (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią morfologiczną w praktyce (na ćwiczeniach, na kolokwium) z niewielkimi uchybieniami.
dostateczny (dst; 3,0): mała znajomość zagadnień z morfologii języka bułgarskiego, słabo wykonana (poniżej 60%) analiza zjawisk morfologicznych (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), mała umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią morfologiczną w praktyce (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium).
niedostateczny (ndst; 2,0): nikła lub żadna znajomość zagadnień z morfologii języka bułgarskiego, nie wykonana analiza zjawisk morfologicznych lub wykonana poniżej 50% zadań (na ćwiczeniach, w testach, na kolokwium), nikła (poniżej 50%) lub żadna umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią morfologiczną w praktyce (na ćwiczeniach, na kolokwium).
Literatura
Zalecana literatura:
Koseska-Toszewa V., Korytkowska M. (red.), Studia gramatyczne bułgarsko-polskie. Konfrontacja językowa. Słowotwórstwo. Wybrane kategorie semantyczne, t. 5-6, Warszawa 1993.
Радева В., Българското словообразуване, София 1987.
Граматика на съвременния български език, т. II Морфология, ред. Д. Тилков, С. Стоянов, К. Попов, София 1982.
Бояджиев Т., Куцаров И., Пенчев Й., Съвременнен български език, София 1998.
Георгиев С., Морфология на българския книжовен език, Велико Търново 1999.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: