Gatunki filmowe i literackie (4) 03-GFL-22FKMDL
Wykład poświęcony jest synkretycznemu bytowi gatunkowemu, jakim jest film historyczny, obejmujący swym zasięgiem gatunki takie jak film wojenny, film kostiumowy, czy nawet w pewnym zakresie film mitologiczny. Szczególny akcent położony jest na film wojenny. Refleksja obejmuje produkcje hollywoodzkie, ale w większym jeszcze stopniu mniej popularne, w tym polskie. Studenci gruntownie zapoznają się w trakcie tego wykładu równie z z kluczowym dla współczesnej humanistyki zagadnieniem pamięci, a także np. pojęciem polityki historycznej.
Cele kształcenia
Informacja o tym, gdzie można zapoznać się z materiałami do zajęć
Kierunek studiów
Metody prowadzenia zajęć umożliwiające osiągnięcie założonych EK
Nakład pracy studenta (punkty ECTS)
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu przedmiotu (modułu) i potwierdzeniu osiągnięcia efektów uczenia się student/ka potrafi:
- swobodnie operować zaprezentowaną podczas wykładu terminologią genologiczną,
- samodzielnie pogłębiać i prezentować wiedzę z obszarów odnoszących się do zakresu wykładu, stosując argumentację o charakterze naukowym,
- określać mechanizmy interdyscyplinarnych powiązań między genologią filmoznawczą i literaturoznawczą,
- rozpoznawać i rozumieć zaawansowane metody analizy, interpretacji, wartościowania i problematyzowania różnych wytworów kultury, tradycji i zjawisk z dziedziny filmoznawstwa i literaturoznawstwa w kontekście ich aspektu genologicznego,
- identyfikować, gromadzić i wykorzystywać różne źródła naukowe, potrzebne do pogłębienia wiedzy genologicznej oraz formułować krytyczny dyskurs w odniesieniu do nich,
- stawiać pytania o wysokim poziomie merytorycznego zaawansowania, dotyczące kwestii genologicznych filmoznawstwa i literaturoznawstwa
podejmować autonomiczne działania zmierzające do własnego rozwoju intelektualnego.
Kryteria oceniania
Skala ocen:
bardzo dobry (bdb; 5,0): student potrafi odtworzyć zaawansowaną wiedzę na temat wybranych gatunków filmowych i literackich, ich odmian, historii i wzajemnych powiązań, umieszcza przywoływane zjawiska w pogłębionym kontekście kulturowym, wzbogaca swoją wypowiedź o wnioski z samodzielnej analizy dzieła filmowego, w swojej wypowiedzi potrafii wykroczyć poza materiał przedstawiony podczas wykadu.
W sytuacji, gdy ocena waha się między dobrą a bardzo dobrą, prowadzący może postawić ocenę dobrą plus.
dobry (db; 4,0): student potrafi odtworzyć wiedzę na temat wybranych gatunków filmowych i literackich, ich odmian i historii, umieszcza przywoływane zjawiska w kontekście kulturowym, wzbogaca swoją wypowiedź o elementy samodzielnej analizy dzieła filmowego.
W sytuacji, gdy ocena waha się między dostateczną a dobrą, prowadzący może postawić ocenę dostateczną plus.
dostateczny (dst; 3,0): atudent potrafi odtworzyć podstawową wiedzę na temat wybranych gatunków filmowych i literackich, ich odmian i historii.
niedostateczny (ndst; 2,0): student nie potrafi opanować i odtworzyć podstawowej wiedzy na temat wybranych gatunków filmowych i literackich.
Kryteria oceniania: na ocenę wpływać będzie przede wszystkim kolokwium zaliczeniowe w formie uzgodnionej ze studentami, a także aktywność w zadawaniu pytań na koniec wykładu.
Literatura
Zalecana literatura:
R. Altmann, Gatunki filmowe, tłum. M. Zawadzka-Strączek, Warszawa 2012.
Film i historia. Antologia, red. I Kurz, Warszawa 2008.
P. Witek, Andrzej Wajda jako historyk. Metodologiczne studium z historii wizualnej, Lublin 2016.
R. A. Rosenstone. Olivier Stone jako historyk, tłum. P. Witek, w: Świat z historią, red. P. Witek, M. Woźniak, Lublin, 2010.
P. Witek, Film historyczny jako „gatunek dwojakiego rodzaju”. Kilka uwag metodologicznych o „(nie)użyteczności” teorii genologicznej w refleksji o filmie historycznym, “Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska”, vol. LXVI, z. 2, sectio F, 2011, s. 87-113.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: