Pisanie na scenę 03-F-PNS
Treści programowe dla zajęć/przedmiotu:
1. Problemy związane z adaptacją tekstu prozatorskiego na scenę.
2. Zagadnienia dotyczące adaptacji scenicznej poezji.
3. Praca dramaturga teatralnego.
4. Scenariusz teatralny.
5. Strategie dialogu.
6. Kompozycja dzieła.
7. Tekst dramatyczny.
Cele kształcenia
Metody prowadzenia zajęć umożliwiające osiągnięcie założonych EK
Nakład pracy studenta (punkty ECTS)
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu zajęć i potwierdzeniu osiągnięcia EU student/ka:
a) potrafi zdefiniować swój pomysł (koncepcję twórczą) i bronić jej zasadności,
b) potrafi dobrać środki artystyczne odpowiednie do formy tekstu i konwencji stylistycznej,
c) dostrzega deficyty własnej pracy i potrafi nad nimi pracować,
d) potrafi samodzielnie redagować własny tekst (wprowadzać poprawki, dokonywać stylistycznych i formalnych korekt),
e) potrafi dyskutować o własnym tekście,
f) wymienia I omawia podstawowe wyznaczniki formalne dramatu i kategorii estetycznych,
g) potrafi pracować zespołowo i tworzyć wspólne projekty w oparciu o posiadaną wiedzę.
Kryteria oceniania
Warunki zaliczenia zajęć:
- przygotowanie zadania pisemnego (adaptacji tekstu prozatorskiego na scenę) lub oryginalnego tekstu dramatycznego,
- aktywność w trakcie zajęć,
- praca indywidualna i zespołowa.
Kryteria oceniania:
5,0 – bardzo dobra znajomość problemów poruszanych na zajęciach, wysoka wartość merytoryczna i stylistyczna zadanych prac pisemnych, umiejętność uzasadniania własnych racji i wyborów podczas prezentacji i w polemice, bardzo wysoki poziom przygotowania do udziału w dyskusji.
4,5 – jak wyżej, z nieznacznymi niedociągnięciami; szczególnie w zakresie prac pisemnych i przygotowania do udziału w dyskusji.
4,0 – możliwy szerszy zakres niedociągnięć: gorsza znajomość problemów poruszanych na zajęciach, mniejsza ilość i wartość prac pisemnych oraz słabsze zaangażowanie w dyskusje podczas zajęć.
3,5 – zadowalająca znajomość najważniejszych pojęć i problemów poruszanych na zajęciach, poprawne wykonanie zadań praktycznych, słabe zaangażowanie w przebieg zajęć.
3,0 – podstawowa znajomość podstawowych pojęć poruszanych na zajęciach, bardzo mała aktywność na zajęciach, mała ilość i niewielka wartość merytoryczna i stylistyczna zadanych prac pisemnych.
2,0 – brak aktywności w trakcie zajęć (udziału w dyskusji i w pracy zespołowej); zbyt mała ilość i bardzo mała wartość merytoryczna i stylistyczna zadanych prac pisemnych, brak elementarnej wiedzy i umiejętności przewidzianych programem ćwiczeń.
Literatura
Zalecana literatura:
E. Balcerzan, Z. Osiński, Spektakl teatralny w świecie teorii informacji, [w:] Wprowadzenie do Nauki o Teatrze, t. 1, red. J. Degler. Wrocław 1976, s. 277-298.
W. Dunne, Podręcznik dramatopisarza. Rozwój bohaterów, budowanie scen i historii, tłum. A. Figura, A. Konieczny, A. Grzywacz, A. Wakulik, A. Więcka, Warszawa 2014 [wybrane fragmenty].
G. W. F. Hegel, Wykłady o estetyce, tłum. J. Grabowski i A. Landman, . I, Warszawa 1964, s. 379 i 383.
R. Ingarden, O funkcjach mowy w widowisku teatralnym, [w:] Wprowadzenie do Nauki o Teatrze, t. 1, red. J. Degler. Wrocław 1976, s. 149-170.
I. Łopatyńska, Technika punktu kulminacyjnego w dramacie, Łódź 1947, s. 3-24.
M. Nagajowa, Słowo do słowa, Warszawa 1982 [wybrane fragmenty].
S. Skwarczyńska, Z zagadnień konstrukcji bohatera dramatu, [w:] Prace polonistyczne, Seria VIII, Łódź 1950, s. 281-311.
M. Wright, Proces dramatopisarstwa. Jak myśleć i pisać teatralnie, tłum. A. Konieczny, Warszawa 2014 [wybrane fragmenty].
Powyższa lista ma charakter orientacyjny i jest realizowana we fragmentach z uwzględnieniem zaplanowanego dla przedmiotu nakładu czasu pracy przewidzianej na czytanie. Ostateczny kształt listy lektur określa wykładowca na początku zajęć.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: