Boje Boya 03-F-BB
Treści programowe:
1. Boy - felietonista „Wiadomości Literackich”.
2. Boy - recenzent teatralny.
3. Polemiki prawnoobyczajowe Boya („Piekło kobiet” „Nasi okupanci”).
4. Boy - mickiewiczolog („Brązownicy”).
5. Poeta, kabareciarz (Zielony Balonik, „Słówka”).
6. Boy w oczach innych (Witkacego, K. Irzykowskiego, J. E. Skiwskiego).
7. „Boyszewizm”, „życie ułatwione”? Polemista w centrum ataków środowisk konserwatywnych („Prawda o Boyu”).
8. Lata okupacji: Boy we Lwowie.
9. Strategie autokreacji: błazen czy kapłan?
Cele kształcenia
Metody prowadzenia zajęć umożliwiające osiągnięcie założonych EK
Nakład pracy studenta (punkty ECTS)
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu zajęć i potwierdzeniu osiągnięcia EU student/ka:
a) potrafi scharakteryzować poglądy społeczne i estetyczne T. Żeleńskiego (Boya), umieszczając je w kontekście epok: Młodej Polski i Dwudziestolecia,
b) zna cechy gatunków publicystycznych i literackich uprawianych przez Boya i jego polemistów,
c) rozpoznaje i rozumie związek tematyki sporów prowadzonych przez Żeleńskiego z wydarzeniami historycznymi, społecznymi, politycznymi,
d) umie interpretować teksty krytycznoliterackie i publicystyczne, rozpoznając zastosowane w nich strategie pisarskie i zabiegi retoryczne oraz umieszczając je w kontekście kulturowym,
e) umiejętnie stosować wiedzę o historii sporów światopoglądowych i estetycznych dla kształtowania własnych postaw etycznych i literackich oraz ich argumentowania,
f) podejmować partnerski dialogu z przedstawicielami odmiennych światopoglądów, dostrzegając relacje między wrażliwością jednostki, kulturą, polityką i rynkiem.
Kryteria oceniania
Warunki zaliczenia zajęć:
a) przygotowanie prezentacji wprowadzającej na zajęcia na podstawie dodatkowej literatury, wskazanej w harmonogramie zajęć,
b) aktywny udział w zajęciach (dyskusja, praca w grupie, prezentacja projektu).
Kryteria oceniania
:
5,0 – bardzo dobra znajomość biografii Tadeusza Żeleńskiego-Boya i głównych polemik, w których brał udział w okresie młodopolskim i powojennym. Bardzo dobra umiejętność samodzielnego i krytycznego wykorzystania wiedzy o działalności Żeleńskiego w analizie i interpretacji jego wystąpień polemicznych.
4,5 – j. w z nieznacznymi niedociągnięciami.
4,0 – dobra znajomość biografii Tadeusza Żeleńskiego-Boya i głównych polemik, w których brał udział w okresie młodopolskim i powojennym. Dobra umiejętność samodzielnego i krytycznego wykorzystania wiedzy o działalności Żeleńskiego w analizie i interpretacji jego wystąpień polemicznych.
3,5 – zadowalająca znajomość biografii Tadeusza Żeleńskiego-Boya i głównych polemik, w których brał udział w okresie młodopolskim i powojennym. Zadowalająca umiejętność samodzielnego i krytycznego wykorzystania wiedzy o działalności Żeleńskiego w analizie i interpretacji jego wystąpień polemicznych.
3,0 – podstawowa znajomość biografii Tadeusza Żeleńskiego-Boya i głównych polemik, w których brał udział w okresie młodopolskim i powojennym. Podstawowa umiejętność samodzielnego i krytycznego wykorzystania wiedzy o działalności Żeleńskiego w analizie i interpretacji jego wystąpień polemicznych.
2,0 - niezadowalająca –znajomość biografii Tadeusza Żeleńskiego-Boya i głównych polemik, w których brał udział w okresie młodopolskim i powojennym. Niezadowalająca umiejętność samodzielnego i krytycznego wykorzystania wiedzy o działalności Żeleńskiego w analizie i interpretacji jego wystąpień polemicznych.
Literatura
Literatura obowiązkowa:
Żeleński Boy Tadeusz, Słówka, wstęp i wybór tekstów T. Weiss, przyp. Ewa Mioduńska - Brookes i Jan Michalik, Wrocław 1988 (fragm.)
Żeleński (Boy) Tadeusz, Pisma, pod red. H. Markiewicza, t. 1-27, Warszawa 1956-1969 (fragm.)
Dodatkowa lista lektur zostanie podana na zajęciach.
Literatura dodatkowa:
H. Markiewicz, Boy-Żeleński, Wrocław 2001.
M. Śliwińska, Książe. Biografia Tadeusza Boya Żeleńskiego, Kraków 2024.
J. Hen, Boy-Żeleński. Błazen-wielki mąż, Warszawa 2008.
A. Makowiecki, Tadeusz Żeleński (Boy), Warszawa 1987.
B. Winklowa, Boyowie. Zofia i Tadeusz Żeleńscy, Kraków 2001.
Irzykowski Karol, Beniaminek. Rzecz o Boyu Żeleńskim, [w:] tegoż, Walka o treść. Beniaminek. Rzecz o Boyu Żeleńskim, [w:] Pisma, pod red. A. Lama, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1976.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: