Spektroskopia 02-SPKU
Celem przedmiotu jest przekazanie wiedzy koniecznej dla rozumienia bezpośredniego związku między różnymi metodami spektroskopii, a także procesami zachodzącymi w wyniku absorpcji, emisji i rozpraszania światła. Ponadto celem przedmiotu jest zdobycie umiejętności doboru optymalnych warunków pomiarów spektroskopowych w zależności od celu tych pomiarów, parametrów stosowanej aparatury i właściwości badanych próbek. Ważnym celem jest także uzyskanie wiedzy praktycznej o badaniach eksperymentalnych w chemii, fizyce, biologii i medycynie, w których wykorzystuje się metody spektroskopowe w szczególności stacjonarną i rozdzielczą w czasie spektroskopię absorpcyjną i emisyjną, w zakresie standardowych i niestandardowych badań.
EFEKTY KSZTAŁCENIA: Po zakończeniu przedmiotu student powinien wykazać się: 1. Wiedzą dotyczącą absorpcyjnej i emisyjnej spektroskopii elektronowej. 2. Zrozumieniem ścisłego związku między różnymi właściwościami cząsteczek, a rodzajami metod spektroskopowych i zjawisk w nich wykorzystywanych. 3. Zdobyciem praktycznej umiejętności pomiarów widm absorpcji i widm emisji. 4. Umiejętnością doboru odpowiednich warunków pomiarów w zależności od celu badań, właściwości badanych układów i parametrów stosowanej aparatury. 5. Uzyskaniem wiedzy o czynnikach, które mają istotny wpływ na mierzone widma absorpcji i emisji oraz wyznaczane w oparciu o nie parametry molekularne badanych układów. 6. Umiejętnością interpretacji wyników badań i wyciągania z nich poprawnych wniosków, mimo złożonych problemów metodycznych w badaniach emisyjnych.
Literatura
[1] Materiały dotyczące spektroskopii absorpcyjnej i emisyjnej dostępne w internecie na stronie http://www.staff.amu.edu.pl/~iwonam/student.htm.
[2] Z. Kęcki, Podstawy spektroskopii molekularnej, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1998.
[3] W. Schmidt, Optical Spectroscopy in Chemistry and Life Sciences, Wiley, Weinheim 2005.
[4] J. R. Lakowicz, Principles of Fluorescence Spectroscopy, Second Edition, Kluwer Academic/Plenum Publishers, New York 1999.
[5] P. Suppan, Chemia i światło, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1998.
[6] H. Haken, H.C. Wolf, Fizyka molekularna z elementami chemii kwantowej, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1998.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: