Krystalochemia 02-KRCL
Celem przedmiotu jest przekazanie studentom wiedzy z zakresu podstawowych cech stanu krystalicznego, symetrii obiektów skończonych i nieskończonych i jej wykorzystania przy opisie cech morfologicznych kryształów oraz przy opisie ich budowy wewnętrznej, jak też przedstawienie związku między budową kryształu i charakterem wiązań chemicznych w nim występujących, a jego właściwościami. Ważnym celem jest wykształcenie u studentów umiejętności widzenia przestrzennego oraz pracy zespołowej. EFEKTY KSZTAŁCENIA. Po zakończeniu przedmiotu student powinien wykazać się umiejętnością określenia symetrii analizowanego obiektu (cząsteczki, kryształu) i zastosowania odpowiedniej symboliki do jej zapisu, jak też umiejętnością odczytywania ze zrozumieniem symboliki Schoenfliesa i Hermanna-Mauguina. Powinien posiadać wiedzę dotyczącą budowy pierwiastków i związków nieorganicznych występujących w przyrodzie w formie krystalicznej i sposobu jej opisu oraz umiejętność korzystania z informacji zawartych w kompendiach opisujących typy struktur i ich symetrię. Powinien wykazać, na podstawowym poziomie, zrozumienie relacji zachodzących między strukturą a właściwościami kryształów.
Literatura
1) Z. Kosturkiewicz, Metody Krystalografii, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań, 2000
2) Z. Bojarski, M. Gigla, K. Stróż, M. Surowiec, Krystalografia - podręcznik wspomagany komputerowo, PWN, Warszawa, 1996.
3) W. Borchrdt-Ott, Crystallography, Springer-Verlag, 1995
4) R. Tilley, Crystals and Crystal Structures, Wiley, Chichester, 2006.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: