Chemia jądrowa 02-CJDL
Przekazanie podstawowej wiedzy z chemii jądrowej umożliwiającej jej praktyczne wykorzystanie. Zapoznanie ze współczesnymi metodami badania zjawisk z zakresu chemii jądrowej, tak wywoływanych przez człowieka, jak i zachodzących w środowisku. Wykształcenie umiejętności doboru metod obserwacji i oceny stanu bezpieczeństwa i ewentualnie zagrożenia radiologicznego. Rozwinięcie umiejętności interpretacji wyników eksperymentalnych. Umiejętność zapisu i interpretacji reakcji jądrowych, obliczania dawek, aktywności. Posługiwanie się metodami chemii jądrowej w praktycznych jej aspektach.
Celem kursu jest poszerzenie umiejętności doboru metod monitorowania i oceny stanu bezpieczeństwa oraz ewentualnego zagrożenia promieniowaniem; poszerzenie umiejętności interpretacji rezultatów eksperymentu; ćwiczenie zdolności zapisu oraz interpretacji reakcji jądrowych, obliczania dawki i czynnika aktywności; korzystanie z metod chemii jądrowej w aspekcie praktycznym.
Literatura
1) J. Sobkowski M, Jelińska Kazimierczuk, "Chemia jądrowa", Adamantan, 2006.
2) J. Sobkowski, "Chemia radiacyjna i ochrona radiologiczna", Adamantan, 2009.
2) W. Szymański, "Chemia jądrowa", PWN, Warszawa 1996.
3) T. Mayer-Kuckuk, "Fizyka jądrowa", PWN, Warszawa 1981.
4) Praca zbiorowa pod red. A.Z. Hrynkiewicza, "Człowiek i promieniowanie jonizujące", PWN, Warszawa 2001.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: