Aspekty metodyczne i specjacyjne oznaczania pierwiastków śladowych w próbkach środowiskowych metodami spektroskopowymi FAAS, ETAAS, ICPOES i ICPMS 02-AMSSF
Celem wykładu jest przedstawienie całej procedury analitycznej dotyczącej oznaczania pierwiastków śladowych w próbkach środowiskowych metodami spektroskopowymi: atomowa spektrometria absorpcyjna z atomizacją w płomieniu (FAAS), atomowa spektrometria z atomizacją elektrotermiczną (ETAAS), spektrometria emisyjna z plazmą sprzężoną indukcyjnie (ICP OES), spektrometria mas z plazmą sprzężoną indukcyjnie (ICP MS). Składa się ona z wielu etapów zaczynających się od bardzo ważnego - pobieranie próbek, kończąc na oszacowaniu i obliczeniu niepewności otrzymanego wyniku analitycznego.
Literatura
1) D. Barałkiewicz, Aspekty metodyczne i specjacyjne oznaczania pierwiastków śladowych w wodzie metodą atomowej spektrometrii absorpcyjnej, Wyd. Naukowe UAM, Poznań 2001.
2) J. Namieśnik, J. Łukasiak, Z. Jamrógiewicz, Pobieranie próbek środowiskowych do analizy, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 1995.
3) J. Namieśnik, Z. Jamrógiewicz, M. Pilarczyk, L. Torres, Przygotowanie próbek środowiskowych do analizy, Wyd. Naukowo - Techniczne, Warszawa 2000.
4) D. Barałkiewicz, E. Bulska: "Chemiczna specjacja, problemy i możliwości", Wyd. MALAMUT, 2009.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: