Conducted in
terms:
2022/SL, 2023/SL, 2024/SL, 2025/SL
ECTS credits:
2
Organized by:
Institute of Applied Linguistics
(for:
Faculty of Modern Languages and Literatures)
Hindi Grammar 09-FR-GRHIND-24
This course has not yet been described...
Module learning aims
(in Polish) - Wprowadzenie i zapoznanie z podstawową terminologią z zakresu fonetyki i fonologii, wskazanie na różnice między dźwiękiem a literą, pojęcie głoski, fonemu i grafemu.
- Wprowadzenie alfabetu devanagari wraz z uwzględnieniem wiedzy z zakresu klasyfikacji i charakterystyki głosek ze względu na miejsce i sposób artykulacji.
- Charakterystyka systemu samogłoskowego oraz spółgłoskowego hindi w porównaniu z językiem polskim – podobieństwa i różnice
- Wiedza z zakresu transliteracji i transkrypcji języka hindi.
- Podstawowa wiedza z zakresu historii języka hindi, standardowe hindi, języki i dialekty obszaru hindi. Hindi jako język narodowy
- Umiejętność transliteracji tekstów hindi.
- Umiejętność poprawnej wymowy i rozpoznawania ze słuchu spółgłosek, samogłosek i akcentu języka hindi, przy uwzględnieniu dźwięków nie występujących w języku polskim.
- Znajomość odmiany rzeczowników, przymiotników i zaimków (osobowych, wskazujących i dzierżawczych, zróżnicowanie honoryfikatywne). Zaimki: pytające, nieokreślone, względne, złożone. Stopniowanie przymiotników
- Umiejętność użycia postpozycji prostych i złożonych w hindi i ich odniesienie do przypadka w języku polskim;
- Znajomość i umiejętność użycia liczebników głównych (1-100), porządkowych, zbiorowych i ułamkowych
- Wprowadzenie imiesłowu przysłówkowego uprzedniego, zakres jego użycia (jego korelaty i różnice w użyciu w porównaniu z językiem polskim)
- Znajomość struktury i umiejętność użycia imiesłowu niedokonanego prostego oraz ciągłego. Znajomość i użycie czasów: teraźniejszy prosty, teraźniejszy złożony od hona, przeszły niedokonany, czas przyszły, czasu ciągłe, tryb rozkazujący (odcienie honoryfikatywności); tryb przypuszczający.
- Znajomość konstrukcji wyrażających posiadanie oraz konstrukcji wyrażające konieczność, powinność. Sufix –vala i jego użycie.
- Wprowadzenie imiesłowów dokonanych, przymiotnikowy, przysłówkowy.
Znajomość czasów dokonanych: przeszły dokonany nieokreślony, teraźniejszy dokonany, zaprzeszły. Różnice w konstrukcjach z czasownikami nieprzechodnimi i przechodnimi
- Znajomość szyku zdania prostego. Wprowadzenie zdań podrzędnie złożonych i ich różnice strukturalne w porównaniu z językiem polskim.
- Umiejętność korzystania ze słowników i źródeł internetowych, w zakresie poszukiwania informacji gramatycznych dotyczących poszczególnych części mowy
- Rozwijanie umiejętności poszukiwania, korzystania oraz krytycznej oceny opracowań językoznawczych (naukowych), wyciągania wniosków z tych opracowań i ich wykorzystania w pracach semestralnych lub rocznych.
Information on where to find course materials
(in Polish) Informacje o dostępności materiałów przedstawia prowadzący.
Major
Languages and Literatures of the World Regions
Methods of teaching for learning outcomes achievement
(in Polish) Wykład konwersatoryjny ✔
Dyskusja ✔
Rozwiązywanie zadań (np.: obliczeniowych, artystycznych, praktycznych) ✔
Metoda ćwiczeniowa ✔
Demonstracje dźwiękowe i/lub video ✔
Metody aktywizujące (np.: „burza mózgów”, technika analizy SWOT, technika drzewka decyzyjnego, metoda „kuli śniegowej”, konstruowanie „map myśli”)
Praca w grupach ✔
Inne – możliwe zadania w e-learning ✔
Student workload (ECTS credits)
(in Polish) Średnia liczba godzin na zrealizowanie aktywności
Godziny zajęć (wg planu studiów) z nauczycielem 60
Praca własna studenta* Przygotowanie do zajęć 40
Przygotowanie pracy pisemnej, raportu, prezentacji, demonstracji, itp. 2
Przygotowanie do egzaminu / zaliczenia 18
SUMA GODZIN 120
LICZBA PUNKTÓW ECTS DLA ZAJĘĆ/PRZEDMIOTU 4 za dwa semestry (2/2)
Cycle of studies
1st cycle
Module type
compulsory
Year of studies (where relevant)
Year 1
Pre-requisites in terms of knowledge, skills and social competences
(in Polish) • Ogólna (podstawowa) wiedza językoznawcza, w tym ogólna wiedza z zakresu fonetyki, słowotwórstwa, leksykografii i morfologii.
Additional information
Additional information (registration calendar, class conductors, localization and schedules of classes), might be available in the USOSweb system: