Conducted in
terms:
2022/SL, 2023/SL, 2024/SL, 2025/SL
ECTS credits:
2
Organized by:
Institute of Applied Linguistics
(for:
Faculty of Modern Languages and Literatures)
Descriptive Grammar of Modern Greek 09-FR-GOJNG-24
This course has not yet been described...
Module learning aims
(in Polish) - Wprowadzenie do i zapoznanie z podstawową terminologią z zakresu fonetyki i fonologii, wskazanie na różnice między dźwiękiem a literą, pojęcie aktualnego dźwięki, głoski, fonemu i grafemu.
- Wiedza z zakresu linearnych struktur fonologicznych w języku nowogreckim, wiedzy z zakresu klasyfikacji i charakterystyki głosek ze względu na miejsce i sposób artykulacji, znajomość zasad asymilacji głosek w linearnej strukturze fonologicznej.
- Wiedza z zakresu transliteracji i transkrypcji języka nowogreckiego.
Podstawowa wiedza z zakresu historii języka nowogreckiego, z uwzględnieniem różnic w zapisie i wymowie języka greckiego na przestrzeni wieków;
- Podstawowe informacje z zakresu katarewusy (καθαρεύουσα) oraz jego wpływu na współczesny język nowogrecki.
- Umiejętność zapisania alfabetem fonetycznym dźwięków języka nowogreckiego z uwzględnieniem asymilacji głosek wewnątrz linearnych struktur fonologicznych; umiejętność transliteracji tekstów nowogreckich.
- Umiejętność poprawnej wymowy i rozpoznawania ze słuchu spółgłosek, samogłosek i akcentu języka nowogreckiego, uwzględniając dźwięki nie występujące w języku polskim.
- Umiejętność wyjaśnienia danego zapisu fonetycznego, a także przyczyn zajścia asymilacji fonologicznej.
- Wprowadzenie i zapoznanie z podstawową terminologią z zakresu morfologii, fleksji i słowotwórstwa, pojęcie aktualnych morfów, morfów, alomorfów, morfemów i ich rodzajów, pojęcie tematu i afiksu.
- Umiejętność wyodrębniania oraz nazwania poszczególnych morfów w nowogreckich strukturach linearnych, w tym umiejętność wydzielenia tematu (prostego i złożonego) i afiksu; umiejętność wskazania alomorfów oraz umiejętność prawidłowego ich użycia.
- Znajomość zasad odmiany imion (rzeczowników, przymiotników, przysłówków, liczebników, zaimków) przez przypadki, liczby, rodzaje, stopnie;
- znajomość zasad akcentowania i zmian w akcentowaniu podczas fleksji imion; znajomość wariacji fleksyjnej i akcentowej ze względu na rejestr wypowiedzi.
- Umiejętność prawidłowej odmiany imion przez przypadki, liczby, rodzaje i stopnie; umiejętność prawidłowego wykorzystywania poszczególnych form fleksyjnych na różnych stopniach formalności wypowiedzi.
- Umiejętność wyjaśnienia poszczególnych form imion (dlaczego są równo/nierównozgłoskowe, dlaczego dochodzi/nie dochodzi do przesunięcia akcentu, dlaczego do tematu dodawane są poszczególne końcówki, itp.)
Umiejętność korzystania ze słowników i źródeł internetowych, w zakresie poszukiwania informacji dotyczących odmiany poszczególnych części mowy przez przypadki, liczby, rodzaje i stopnie.
- Rozwijanie umiejętności pracy w grupie przy opracowaniu multimedialnych prezentacji.
- Rozwijanie umiejętności poszukiwania, korzystania oraz krytycznej oceny opracowań językoznawczych (naukowych), wyciągania wniosków z tych opracowań i ich wykorzystania w pracach semestralnych lub rocznych.
Information on where to find course materials
(in Polish) Informację o dostępie materiałów przedstawia prowadzący.
Major
(in Polish) Filologie regionów
Methods of teaching for learning outcomes achievement
(in Polish) Wykład konwersatoryjny ✔
Dyskusja ✔
Rozwiązywanie zadań (np.: obliczeniowych, artystycznych, praktycznych) ✔
Metoda ćwiczeniowa ✔
Demonstracje dźwiękowe i/lub video ✔
Metody aktywizujące (np.: „burza mózgów”, technika analizy SWOT, technika drzewka decyzyjnego, metoda „kuli śniegowej”, konstruowanie „map myśli”)
Praca w grupach ✔
Inne (jakie?) – możliwe zadania w e-learning ✔
Student workload (ECTS credits)
(in Polish) Średnia liczba godzin na zrealizowanie aktywności
Godziny zajęć (wg planu studiów) z nauczycielem 60
Praca własna studenta*
Przygotowanie do zajęć 40
Przygotowanie pracy pisemnej, raportu, prezentacji, demonstracji, itp. 2
Przygotowanie pracy semestralnej 8
Przygotowanie do egzaminu / zaliczenia 10
SUMA GODZIN 120
LICZBA PUNKTÓW ECTS DLA ZAJĘĆ/PRZEDMIOTU 4 za dwa semestry (2/2)
Cycle of studies
1st cycle
Module type
compulsory
Year of studies (where relevant)
Year 2
Pre-requisites in terms of knowledge, skills and social competences
(in Polish) • Ogólna (podstawowa) wiedza językoznawcza, w tym ogólna wiedza z zakresu fonetyki, słowotwórstwa, leksykografii i morfologii języka nowogreckiego. Znajomość języka nowogreckiego na poziomie min. A2.
Course coordinators
Additional information
Additional information (registration calendar, class conductors, localization and schedules of classes), might be available in the USOSweb system: