Conducted in
terms:
2021/SZ, 2022/SZ, 2023/SZ, 2024/SZ
ECTS credits:
2
Organized by:
Institute of Applied Linguistics
(for:
Faculty of Modern Languages and Literatures)
Descriptive Grammar of Modern Greek 09-FR-GOJNG-14
This course has not yet been described...
Module learning aims
(in Polish) - Wprowadzenie do i zapoznanie z podstawową terminologią z zakresu fonetyki i fonologii, wskazanie na różnice między dźwiękiem a literą, pojęcie aktualnego dźwięki, głoski, fonemu i grafemu.
- Wiedza z zakresu linearnych struktur fonologicznych w języku nowogreckim, wiedzy z zakresu klasyfikacji i charakterystyki głosek ze względu na miejsce i sposób artykulacji, znajomość zasad asymilacji głosek w linearnej strukturze fonologicznej.
- Wiedza z zakresu transliteracji i transkrypcji języka nowogreckiego.
Podstawowa wiedza z zakresu historii języka nowogreckiego, z uwzględnieniem różnic w zapisie i wymowie języka greckiego na przestrzeni wieków;
- Podstawowe informacje z zakresu katarewusy (καθαρεύουσα) oraz jego wpływu na współczesny język nowogrecki.
- Umiejętność zapisania alfabetem fonetycznym dźwięków języka nowogreckiego z uwzględnieniem asymilacji głosek wewnątrz linearnych struktur fonologicznych; umiejętność transliteracji tekstów nowogreckich.
- Umiejętność poprawnej wymowy i rozpoznawania ze słuchu spółgłosek, samogłosek i akcentu języka nowogreckiego, uwzględniając dźwięki nie występujące w języku polskim.
- Umiejętność wyjaśnienia danego zapisu fonetycznego, a także przyczyn zajścia asymilacji fonologicznej.
- Wprowadzenie i zapoznanie z podstawową terminologią z zakresu morfologii, fleksji i słowotwórstwa, pojęcie aktualnych morfów, morfów, alomorfów, morfemów i ich rodzajów, pojęcie tematu i afiksu.
- Umiejętność wyodrębniania oraz nazwania poszczególnych morfów w nowogreckich strukturach linearnych, w tym umiejętność wydzielenia tematu (prostego i złożonego) i afiksu; umiejętność wskazania alomorfów oraz umiejętność prawidłowego ich użycia.
- Znajomość zasad odmiany imion (rzeczowników, przymiotników, przysłówków, liczebników, zaimków) przez przypadki, liczby, rodzaje, stopnie;
- znajomość zasad akcentowania i zmian w akcentowaniu podczas fleksji imion; znajomość wariacji fleksyjnej i akcentowej ze względu na rejestr wypowiedzi.
- Umiejętność prawidłowej odmiany imion przez przypadki, liczby, rodzaje i stopnie; umiejętność prawidłowego wykorzystywania poszczególnych form fleksyjnych na różnych stopniach formalności wypowiedzi.
- Umiejętność wyjaśnienia poszczególnych form imion (dlaczego są równo/nierównozgłoskowe, dlaczego dochodzi/nie dochodzi do przesunięcia akcentu, dlaczego do tematu dodawane są poszczególne końcówki, itp.)
Umiejętność korzystania ze słowników i źródeł internetowych, w zakresie poszukiwania informacji dotyczących odmiany poszczególnych części mowy przez przypadki, liczby, rodzaje i stopnie.
- Rozwijanie umiejętności pracy w grupie przy opracowaniu multimedialnych prezentacji.
- Rozwijanie umiejętności poszukiwania, korzystania oraz krytycznej oceny opracowań językoznawczych (naukowych), wyciągania wniosków z tych opracowań i ich wykorzystania w pracach semestralnych lub rocznych.
Information on where to find course materials
(in Polish) Informację o dostępie materiałów przedstawia prowadzący.
Major
(in Polish) Filologie regionów
Methods of teaching for learning outcomes achievement
(in Polish) Wykład konwersatoryjny ✔
Dyskusja ✔
Rozwiązywanie zadań (np.: obliczeniowych, artystycznych, praktycznych) ✔
Metoda ćwiczeniowa ✔
Demonstracje dźwiękowe i/lub video ✔
Metody aktywizujące (np.: „burza mózgów”, technika analizy SWOT, technika drzewka decyzyjnego, metoda „kuli śniegowej”, konstruowanie „map myśli”)
Praca w grupach ✔
Inne (jakie?) – możliwe zadania w e-learning ✔
Student workload (ECTS credits)
(in Polish) Średnia liczba godzin na zrealizowanie aktywności
Godziny zajęć (wg planu studiów) z nauczycielem 60
Praca własna studenta*
Przygotowanie do zajęć 40
Przygotowanie pracy pisemnej, raportu, prezentacji, demonstracji, itp. 2
Przygotowanie pracy semestralnej 8
Przygotowanie do egzaminu / zaliczenia 10
SUMA GODZIN 120
LICZBA PUNKTÓW ECTS DLA ZAJĘĆ/PRZEDMIOTU 4 za dwa semestry (2/2)
Cycle of studies
1st cycle
Module type
compulsory
Year of studies (where relevant)
Year 2
Pre-requisites in terms of knowledge, skills and social competences
(in Polish) • Ogólna (podstawowa) wiedza językoznawcza, w tym ogólna wiedza z zakresu fonetyki, słowotwórstwa, leksykografii i morfologii języka nowogreckiego. Znajomość języka nowogreckiego na poziomie min. A2.
Additional information
Additional information (registration calendar, class conductors, localization and schedules of classes), might be available in the USOSweb system: