This course is not currently conducted!
ECTS credits:
unknown
Language:
Polish
Organized by:
Faculty of Historical Studies
Psychology of Music 05-PMW-11-MuzU
This course has not yet been described...
Module learning aims
(in Polish) Podstawowym celem wykładu jest zapoznanie studentów muzykologii z elementarną wiedzą na temat psychologicznych aspektów muzyki rozumianej jako zjawisko ogólnoludzkie. Dodatkowo studenci mają zdobyć wiedzę o miejscu i roli psychologii muzyki jako dyscypliny należącej do tzw. muzykologii systematycznej oraz znaczenia odkryć w tej dziedzinie dla ogólnej teorii muzyki i pozostałych działów muzykologii. Po zakończeniu kursu studenci powinni posiadać podstawową wiedzę na temat specyfiki psychologii muzyki tak w odniesieniu do jej metod badawczych jak i jej zakresu przedmiotowego. Studenci powinni też po ukończeniu kursu posiadać umiejętności aplikowania wiedzy z zakresu psychologii muzyki w badaniach specyficznych dla innych dyscyplin muzykologicznych. W ramach umiejętności społecznych studenci powinni wykazywać się zdolnością do uczestnictwa w dyskursie akademickim z wykorzystaniem zdobytej wiedzy oraz przestrzegania reguł dialogu naukowego oraz posługiwania się w tej dyskusji rzeczowymi argumentami. Do głównych szczegółowych celów kształcenia wykładu z psychologii muzyki należą: wskazanie na historię i specyfikę psychologii muzyki, jako dyscypliny naukowej łączącej humanistykę z przyrodoznawstwem;
uświadomienie potrzeby włączenia osiągnięć psychologii muzyki do współczesnych interdyscyplinarnych badań muzykologicznych; przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu: przetwarzania bodźców muzycznych przez system poznawczy człowieka, psychologii rozwoju muzycznego człowieka, specyfiki zdolności poznawczych zaangażowanych w przetwarzanie bodźców muzycznych, przetwarzania emocji podczas słuchania muzyki, dysfunkcji systemu poznawczego związanych z muzyką, różnic kulturowych w przetwarzaniu muzyki, muzykoterapii; przygotowanie do właściwej interpretacji zjawisk opisywanych przez tradycyjną muzykologię z perspektywy współczesnej wiedzy psychologicznej; wykształcenie umiejętności analizy i rozumienia: metod badawczych stosowanych w psychologii muzyki, redukcyjnego sposobu wyjaśniania zjawisk kulturowych, terminologii muzykologicznej z perspektywy psychologii muzyki; pogłębienie umiejętności formułowania tez naukowych w oparciu o wiedzę zaczerpniętą ze źródeł literaturowych polsko i angielskojęzycznych; wykształcenie świadomości konieczności podejmowania samokształcenia i dokonywania samodzielnego wyboru źródeł wiedzy.
Major
Musicology
Cycle of studies
2nd cycle
Module type
compulsory
Year of studies (where relevant)
Year 1
Course coordinators
Additional information
Additional information (registration calendar, class conductors, localization and schedules of classes), might be available in the USOSweb system: